آشنایی با اجزای درب ضد سرقت و ساختار داخلی آن

اجزای درب ضد سرقت

<p>برای خرید یک درب ایمن باید به اجزای داخلی آن توجه کنیم. در این مقاله قصد داریم تا اجزای درب ضد سرقت را به طور کامل به شما معرفی کنیم.</p>

درب ضد سرقت ویستا
درب ضد سرقت ویستا

درب های ضد سرقت همان طور که از اسم آن ها مشخص است از ایمنی بالایی برخوردار هستند و این ایمنی به اجزای درب ضد سرقت و ساختار داخلی آن بستگی دارد. همه ی اجزای درب ضد سرقت در کیفیت درب تاثیر گذار هستند و مهم ترین اجزا در درب ضد سرقت قفل ها هستند. اگر مرغوب ترین درب ضد سرقت که با استاندارد های جهانی نیز ساخته شده باشد را هم خریداری کنیم ولی جنس قفل درب ضد سرقت نصب شده خوب نباشد آن درب هیچ فرقی با درب های چوبی معمولی نخواهد داشت. در این مقاله قصد داریم اجزای داخلی درب ضد سرقت را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با شناخت کامل یک درب خوب و با کیفیت را خریداری کنید.

اجزای درب ضد سرقت از چیست؟

اسکلت درب ضد سرقت از چند لایه تشکیل می شود و به این صورت است که یک ورق فلزی بین دو لایه روکش چوبی قرار گرفته است و داخل در نیز از پشم سنگ استفاده می شود و به همین علت است که درب های ضد سرقت عایق صوت و حرارت نیز هستند. اما درب های ضد سرقت شامل اجزای دیگری مانند چهارچوب، لولا و قفل نیز می شوند.

استراکچر

یکی از اصلی ترین اجزای درب ضد سرقت استراکچر می باشد که به معنای شاسی و متریال اصلی درب ضد سرقت است و اجزای دیگر بر روی آن نصب می شوند. استراکچرها معمولا از کلاف فلزی، کمربند های فلزی و صفحه های فولادی تشکیل شده است که هرچه کیفیت ساخت آن بیشتر باشد امنیت درب بالاتر می رود.

رویه

اصلی ترین بخش یک درب از لحاظ زیبایی رویه ی درب است که می تواند تفاوت های ظاهری را ایجاد کند و یک درب را زیبا و یا عادی جلوه دهد. در بازار متناسب با انواع سلیقه ها رویه ی درب در رنگ ها و طرح های مختلف تولید می شود. باید دقت کنیم رویه ای که انتخاب می کنیم متناسب با محیط باشد به عنوان مثال اگر قرار است که درب را در محیط های مرطوب و یا مکان های صنعتی استفاده کنیم باید پوشش لایه ی بیرونی آن ضد رطوبت و ضد اسید باشد.

انواع رویه های درب ضد سرقت

. رویه PVC

. رویه MDF

. رویه فلز و شیشه

. رویه برجسسته لوکس

. رویه برجسته اکونومی

. رویه CNC

چهارچوب درب ضد سرقت

ضخامت ورقه فلزی چهارچوب درب ضد سرقت باید 1.5 میلی متر یا بیشتر از آن باشد. این چهارچوب ها با رنگ پودری الکترواستاتیک پوشانده شده و سپس در دمای 220 درجه گرما داده شده می شوند تا رنگ چهارچوب در برابر خط و خش مقاوم باشد.

اجزای چهارچوب درب ضد سرقت

1. زوار لاستیکی که بر روی تمامی چهارچوب ها به علت جلوگیری از عبور گرد و غبار و صدا از بین چهارچوب و لنگه درب طراحی شده است.

2. بدنه چهارچوب که از ورق فلزی 2 میلی متری و بسیار مستحکم ساخته شده است.

3. قاب زبانه که از جنس استیل بسیار قوی جهت نگهداری زبانه های قفل برای درب های ضد سرقت استفاده می شود و در 4 نقطه تعبیه شده است.

4. فضای خالی برای ثابت نگه داشتن چهارچوب بر روی دیوار که به صورت معمول با آجر های دیوار قابل چفت شدن می باشد.

5. از 3 عدد لولا برای درب های ضد سرقت استفاده می شود و تا 90 درجه باز شدن لنگه قابل مشاهده نمی باشد.

لولا

یکی دیگر از اجزای درب ضد سرقت که بسیار مهم می باشد لولا است. لولا های درب ضد سرقت از خارج و یا از هر دو طرف پنهان هستند تا راه نفوذ دزد ها بسته باشد و نتوانند با انداختن دیلم لولا ها را خم کنند. لولا ها باید از جنس مرغوب باشند تا بتوانند وزن درب را به خوبی تحمل کنند. معمولا تعداد لولا ها در درب های ضد سرقت سه عدد می باشد و بهترین نوع آن ها لولا های بلبرینگ دار هستند.

قفل درب ضد سرقت

قفل یکی از مهم ترین اجزای درب ضد سرقت می باشد که هرچه کیفیت بالاتری داشته باشند ایمنی درب نیز بیشتر می شود. قفل ها هرچه زبانه های بیشتری داشته باشند ایمن تر هستند، در نظر داشته باشید که قفل های هفت زبانه و چینی زیادی در بازار یافت می شوند که از کیفیت پایینی برخوردار هستند و به راحتی توسط سارقین باز می شوند پس حتما قبل از خرید از کیفیت قفل مطمئن باشید. قفل های کاله ترکیه از قفل های استاندارد و ایمن است که در درب های ضد سرقت با کیفیت به کار می رود. سیستم قفل های ضد سرقت به گونه ای است که با چرخاندن کلید زبانه ها از دو یا سه جهت وارد چهارچوب درب می شوند. امروزه قفل های الکترونیکی یا هوشمند نیز طرفداران زیادی پیدا کرده اند، این نوع قفل ها گران تر ولی ایمن تر هستند و با کلید الکترونیکی باز و بسته می شوند، همچنین در صورتی که کسی بخواهد به زور درب را باز کند آلارم قفل به صدا در می آید و صاحب خانه را آگاه می کند.

دستگیره درب ضد سرقت

یکی دیگر از اجزای درب ضد سرقت که به وسیله ی آن درب را باز و بسته می کنیم دستگیره درب می باشد. دستگیره های درب ضد سرقت امروزه در طرح های متنوع و زیادی تولید می شود که خریداران می توانند متناسب با سلیقه ی خود دستگیره مورد نظرشان را سفارش دهند. دستگیره های درب ضد سرقت معمولا فلزی و از جنس کروم یا فولاد ضد زنگ و یا نیکل است.

چشمی

چشمی های درب ضد سرقت لنز های کوچکی هستند که بر روی درب ها به کار رفته اند تا افراد بتوانند بدون باز کردن درب فرد پشت درب را به راحتی مشاهده کنند.

زنجیر درب

یکی از اجزای اختیاری درب ضد سرقت زنجیر درب می باشد که باعث می شود بتوانید درب را کمی باز کنید و شخصی که پشت درب است را ببینید و با او صحبت کنید.

درکوب

درکوب یکی دیگر از اجزای درب ضد سرقت می باشد که وجود آن اختیاری است و ضرورتی ندارد، ولی اگر مالک علاقه مند به نصب آن باشد می توان آن را در کنار چشمی نصب کرد.

کلید درب ضد سرقت

یکی دیگر از اجزای درب ضد سرقت کلید می باشد که برای باز و بسته کردن قفل از آن استفاده می کنیم. کلید های درب ضد سرقت شامل 5 عدد کلید اصلی و 2 عدد کلید کارگزی است که در زمان ساخت مورد استفاده ی عوامل اجرایی قرار بگیرند و پس از آن از رده خارج شوند. درب های ضد سرقت ترک دارای 3 عدد کلید کارگری می باشند.

کناف

درب های ضد سرقت معمولا در داخل لنگه ی درب یک ورق فلزی مقاوم دارند که نفوذ هر نوع وسیله ای را غیرممکن می کند. کناف ها در اصل پنل های گچی هستند که در ابعاد های مختلفی می شوند، در ساخت این پنل ها از مخلوط گچ به همراه هوا به صورت فشرده میان دو سطح مقوایی استفاده شده است که باعث سبکی، استحکام، ایجاد عایق حرارتی, صوتی و برودتی می شود.

بتن و فوم پلی اورتان درب ضد سرقت

بتن و فوم پلی اورتان باعث می شود استحکام درب در مقابل ضربات محکم بالا برود و یک لایه عایق در درب ضد سرقت ایجاد شود و از نفوذ آلودگی صوتی و هوای سرد و گرم به داخل خانه جلوگیری می کند و همچنین مانع ورود حشرات موذی به خانه می شود و دیگر احنیاجی به نصب نوار های درزگیر نمی باشد.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
تماس بگیرید